Безпечний інтернет

Правила щодо безпечного використання інтернету

Сучасні засоби комунікації стали невід'ємною частиною повсякденного життя людей і охоплюють практично всі сфери людської діяльності. Число користувачів інтернету неухильно росте з кожним днем, а найактивнішими серед них є молоді люди, підлітки і діти.

Для всіх дітей-користувачів інтернету глобальна мережа в першу чергу є засобом комунікації.

Сьогоднішні молодші школярі - представники нового цифрового покоління користувачів інтернету, вони відчувають себе в глобальній мережі природно і невимушено. Інтернет є повноцінною частиною способу життя сучасних дітей, і це вимагає змін у всіх сферах суспільства, в тому числі і в освіті.

Сьогодні дітям доступно те, що років двадцять тому було під силу лише професіоналові або навіть державі - створити власну телестудію, отримати картинку або музику через тридев'ятому земель, покерувати власним мульт фільмом. У «дорослому» інтернеті, крім цього, здійснюють платежі, споживають електронні держпослуги, виробляють і продають контент. Через інтернет діти і підлітки відкривають для себе світ, формують власну особистість. Інтернет дає користувачеві величезні можливості як високотехнологічне джерело комунікації, як інструмент пошуку і отримання інформації.

Надаючи безліч нових можливостей, глобальна мережа несе і нові ризики. Юний користувач, захоплений безмежними можливостями сучасних технологій, часто не може розгледіти ризиків і загроз мережі і в результаті виявляється серед найбільш уразливих її користувачів. Стикаючись з небезпекою при використанні інтернету або мобільного зв'язку, діти часто не знають що робити і до кого звернутися в такій ситуації, а тому змушені діяти методом проб і помилок.

Для того щоб ефективно використовувати Інтернет, потрібні як уміння поводитися з ним, так і певний життєвий досвід, що дозволяє не захлинутися в океані необмежених можливостей інтернету, вчасно розгледіти підводні камені, рифи і вири віртуального простору.

З розвитком інтернету різко зросла кількість тих, хто використовує його можливості в непристойних цілях. Добре знайомі слідчим і громадянам види злочинів перейшли в мережу, з'явилися нові види злочинів, породжені Інтернетом.

З урахуванням всіх виділених типів ризиків і загроз інтернет-середовища нижче сформульовані основні правила безпечного використання інтернету, які можуть бути покладені в основу заняття.

Контентні (тематичні) ризики

 • Для того, щоб уникнути зустрічі з неприємною інформацією в інтернеті, встанови на свій браузер фільтр або попроси зробити це дорослих - тоді ти зможеш сміливо подорожувати по цікавих для тебе сторінках.

 • Завжди питай батьків про незнайомі речі в інтернеті. Вони розкажуть, що безпечно робити, а що ні.

Електронні ризики

 • Ніколи не завантажуй і не відкривай невідомі тобі або надіслані незнайомцями файли з інтернету. Щоб уникнути зараження комп'ютера вірусом, встанови на нього спеціальну програму - антивірус!

 • Якщо твій комп'ютер заблокований, то попроси дорослих розблокувати твій комп'ютер за допомогою антивірусу. Якщо твій комп’ютер заблокувався картинкою з вимогою відправити смс, або перерахувати певну суму, не поспішай – шахраї не допоможуть тобі, краще звернутися до сервісного центру і тобі допоможуть вирішити проблему!

 • Не натискайте на упливає вікна, в яких написано, що ваш профіль у соціальній мережі заблокована. Це витівки зловмисників! Якщо Вас раптом заблокують, Ви дізнаєтеся про це, зайшовши в цю соціальну мережу, або адміністрація відправить Вам електронного листа.

 • Заходьте в інтернет з комп'ютера, на якому встановлений фаєрвол або антивірус з фаєрволом. Це в рази зменшить ймовірність зловити вірус або зайти на шкідливий сайт.

 • Завантажуйте програми або з офіційних сайтів розробників. Не завантажуйте програми з підозрілих сайтів або з файлообмінників. Так Ви зменшите ризик завантажити вірус замість програми.

 • Не натискайте на красиві банери або рекламні блоки на сайтах, якими б привабливими і привабливими вони не були. У кращому випадку, Ви допоможете автору сайту отримати гроші, а в гіршому - отримаєте вірус. Використовуйте плагіни для браузерів, які відключають рекламу на сайтах.

Комунікаційні ризики

 • Перш ніж почати дружити з кимось в інтернеті, запитай у батьків, як безпечно спілкуватися в мережі.

 • Ніколи не розповідай про себе незнайомим людям: де ти живеш, вчишся, свій номер телефону. Це повинні знати тільки твої друзі і родина!

 • Ніколи не відправляй свої фотографії, а також фотографії своєї сім'ї і своїх друзів незнайомим людям. Вони можуть використовувати їх так, що це зашкодить тобі або твоїм близьким.

 • Не зустрічайся без батьків з людьми з інтернету в реальному житті. В інтернеті багато людей розповідають про себе неправду.

 • Спілкуючись в інтернеті, будь доброзичливий з іншими. Не пиши грубих слів! Ти можеш ненавмисно образити людину. Читати грубості також неприємно, як і чути.

 • Якщо тебе хтось засмутив або образив в інтернеті, обов'язково розкажи про це батькам.

Споживчі ризики

 • Якщо хочеш завантажити картинку або мелодію, але тебе просять відправити смс - не поспішай! Спочатку перевір цей номер в інтернеті - наскільки він безпечний. Чи можеш ти безпечно посилати на нього смс, і чи не обдурять тебе.

 • Якщо Ви хочете завантажити якийсь матеріал з інтернету, на сайті де не потрібна реєстрація, але від Вас вимагають ввести адресу своєї електронної пошти, то, швидше за все, на Вашу адресу будуть висилати рекламу або спам. У таких випадках користуйтеся одноразовими поштовими скриньками.

Парольний захист

Надійний пароль - це такий тип пароля, який вам легко запам'ятати, але важко вгадати іншим.

 • Використовуйте надійний пароль. Перше і головне правило збереження Ваших даних, облікових записів, поштових відправлень це надійний пароль! Багато разів хакери зламували сторінки в соціальних мережах або поштові адреси через те, що користувач ставив простий пароль. Ви ж не хочете, щоб Ваші особисту переписку дізнався хтось чужий? Використовуйте генератор паролів, щоб отримати надійний пароль.

 • Генератор паролів створюється, щоб допомогти вам з вигадуванням стійких до злому і легко запам'ятовуються паролів.

 • Часто буває: ви зареєструвалися де-небудь, а там просять: «введіть пароль». У поспіху доводиться вводити що-небудь типу qwerty або 12345. Наслідки можуть бути фатальними для вашого облікового запису: при спробі злому такі паролі перевіряються в першу чергу. Щоб цього не відбувалося, треба створювати складний пароль, бажано що складається з букв різного регістра і містить цифри та інші символи.

 • Не використовуйте пароль, пов'язаний з тими даними, які можуть бути про вас відомі, наприклад, ваше ім'я або дату народження.

 • Періодичним міняйте паролі на найважливіших сайтах. Так Ви зменшите ризик злому вашого пароля.


Навчально-методичні ресурси

Нижче наведені посилання на навчально-методичні посібники та методичні рекомендації з безпечного Інтернету для вчителів, батьків, дітей.

Навчально-методичний посібник «Обачність. Пильність. Захист. Ввічливість. Сміливість»

Посібник містить плани уроків призначені для учнів початкової школи та зосереджені на ключових принципах мережевого етикету й безпеки. Заняття запропоновані у п‘яти темах: обачність в Інтернеті, пильність в Інтернеті, захист в Інтернеті, доброзичливість в Інтернеті, сміливість в Інтернеті.

Посібник Клан Кліц-Клац. Виховання дітей в цифрову еру

Посібник для батьків у доступній формі містить необхідну інформацію та поради, які будуть корисні батькам для сприяння позитивному використанню дітьми цифрових технологій.

Робочий зошит для підлітків the Web We Want (Інтернет, який ми хочемо)

Посібник створений молодими людьми для молоді, спрямований на вивчення прав та обов’язків в Інтернеті та заохочення до роздумів про поведінку в Інтернеті.

Запропоновані 18 завдань допоможуть підліткам перевірити свої навички, дізнатися більше про свої права в онлайн-світі.

Посібник для вчителів the Web We Want (Інтернет, який ми хочемо).

Посібник містить плани уроків, що пропонують ідеї та заходи, щоб заохотити молодь розвивати навички творчого та критичного мислення, необхідні для повноцінного життя в світі.

Методичні рекомендації до використання в освітньому процесі закладів загальної середньої освіти навчально-методичного посібника та робочого зошита „Інтернет, який ми хочемоˮ

Рекомендації містять практичні пропозиції для інтегрування занять, представлених у навчально-методичному посібнику та завдань у робочому зошиті „Інтернет, який ми хочемоˮ (Тhe Web We Want) в навчальні програми з предметів в закладах освіти України.

Керівництво із соціально-педагогічного супроводу формування безпечної поведінки підлітків в Інтернеті

Схвалений для використання у загальноосвітніх навчальних закладах комісією з інформатизації закладів освіти Науково-методичної ради з питань освіти Міністерства освіти і науки України (Лист ДНУ „Інститут модернізації змісту освіти” №21.1/12-Г-761 від 09.11.2017).

Посібник з протидії мови ненависті «Закладинки»

Посібник містить 24 приклади вправ з теми протидії мові ненависті онлайн через навчання з прав людини. У вправах розкриваються теми мови ненависті онлайн, прав людини в Інтернеті, свободи вираження поглядів, приватного життя і безпеки, інтернет-грамотності, демократії та участі.